Windows XP 2008: Stále v plné síle III.

Opět po týdnu se vracíme k tématu Windows XP 2008 Refresh" v němž se věnujeme srovnání Windows XP s Windows Vista, respektive možnostem, které vám umožní dostat svá Windows XP téměř na roveň novému systému z dílny Microsoftu. Po prvních dvou dílech této minisérie, v nichž jsme se věnovali aplikacím a technologiím, si dnes dáme trochu odpočinkové téma. Tím je grafická vizáž systému. Nebudeme se dnes věnovat výhradně přizpůsobení Windows XP na vzhled Windows Vista, ale probereme si více možností úpravy vzhledu, efektů i funkcí systému, tak aby vám vyhovovali a přinášeli pokud možno i něco užitečného navíc. Dnešní tipy se také netýkají jen čistě Windows XP, ale využitelné jsou z velké části i na Windows Vista, či starších verzích systému.

Názory na to, jak by měl vypadat grafický vzhled systému se různí. Někteří z vás mají jistě rádi možnost upravit si vzhled aplikací pomocí různého skinování na míru" a jiní preferují klasický" vzhled. Stejné je to u operačních systémů. Mnozí z vás jistě nedají dopustit na vzhled Windows XP, či ještě více na grafické téma Aero z Windows Vista. Další ovšem preferují účelnost, jednoduchost a nenáročnost na systémové prostředky, před grafickou vizáží a tak používají na Windows XP, případně i na Vistě, vzhled a la Windows 2000/9x. Záleží samozřejmě na osobním vkusu a preferencích. Věřím ale, že tento článek může být užitečný oběma skupinám ;).

Skinování ve Windows

V době uvedení Windows XP na trh sliboval Microsoft jako jednu z funkcí i možnost plného skinování systému. Bohužel je ve Windows XP možné používat jen Microsoftem digitálně podepsaná témata vzhledu. Samotná Windows XP obsahují jen tři variace tématu Luna – výchozí modré, olivové a stříbrné prostředí. Krom těchto Microsoft uvedl vlastně už jen asi tři jiná témata, která se dají ve Windows běžně využít (z toho první dvě unikli Microsoftu víceméně náhodou :)). Jsou jimi tzv. Royal, Royal Noire a Zune theme. Na svá Windows však můžete využít prakticky libovolné téma vzhledu – jediné co tomu brání je nastavení knihovny uxtheme.dll, která je ve Windows odpovědná za skinování systému a jež vyžaduje použití Microsoftem podepsaných témat. Existuje ale tzv. UXTheme MultiPatcher, který dokáže zmíněnou knihovnu upravit tak, aby bylo možné aplikovat prakticky jakékoliv téma vzhledu (Podle dostupných informací tento program funguje pouze" na Windows XP Home, nebo Professional s SP1, či SP2, nebo na Windows Serveru 2003, a nelze jej tedy využít na Windows XP Media Center Edition). Je však třeba upozornit, že se použitím tohoto programu můžete potenciálně dostat do rozporu s licenční smlouvu ke svému systému. Po použití MultiPatcheru si však již můžete vybírat z desítek témat vzhledu dostupných na internetu. Skvělou nabídku naleznete například na známém serveru DeviantART.com. Na výběr máte z mnoha různých vzhledů – od těch zcela smyšlených, až po vzhledy inspirované kupříkladu právě systémem Windows Vista. Vybrat si však můžete i ze vzhledů inspirovaných povedenými tématy pro grafická prostředí KDE a Gnome známých s operačních systémů založených na Linuxu. Stačí se jen trochu porozhlédnout a jistě si vyberete téma, které vám bude vyhovovat ;).

Více vzhledů, více možností…

Pokud chcete vzhled svého systému upravit poněkud více a lépe, pak nemusíme zůstávat pouze u klasického skinování dostupného v systému (navíc s nutností "crackovat" systémové knihovny). Využít můžete softwaru, který je pro skinování Windows přímo určen a dokonce Microsoftem certifikován. Možná už tušíte, možná ne. Na mysli mám nyní známý program WindowBlinds, který je aktuálně dostupný již v šesté verzi. Za tímto programem nestojí nikdo jiný, než společnost Stardock, která se vizuální stránce systémů věnuje již mnoho let a nabízí několikero různých programů, pro vylepšení a přizpůsobení systému potřebám svých zákazníků. Program WindowBlinds pochází z programového balíku Object Desktop, jež krom samotného skinování přidává do vašeho systému i další efekty, jako jsou různé gumové" efekty s okny, widgety na pracovní plochu, virtuální plochy, možnost změny systémových ikon, atd., včetně možnosti vytvářet také vlastní skiny a ikony. Window Blinds však můžete zakoupit i samostatně za cenu necelých 20 dolarů, což je myslím, obzvláště při dnešním kurzu dolaru, velmi slušná cena.

A cože vám tedy samostatný program Window Blinds v oblasti skinování nabízí? Krom výběru z velkého množství skinů dostupných např. na již zmíněném serveru DeviantART.com, nebo WinCustomize.net, např. translucentní okna – jinými slovy poloprůhlednost rámů oken, včetně mírného rozmazání" pozadí pod nimi, jakou nabízí Windows Vista. Dále možnost individuálně nastavit barvy, vzhled ikon v oknech Průzkumníka, průhlednost, dialogy s kopírováním souborů, atd. Novinkou šesté verze jsou pak také animované skiny s animací Start menu a rámů oken a plná podpora skinování Windows Vista, kde program plně využívá nových možností zobrazování oken (dle informací výrobce byl WindowBlinds prvním programem s plnou podporou skinování Windows Vista). A cože je na tom všem nejlepší? No přeci to, že WindowBlinds používá k vykreslování GUI akceleraci pomocí grafické karty. Přímo na Windows XP si tak i bez nového Správce oken plochy (DWM –
Desktop Window Manager) z Windows Vista, můžete dopřát něco z tzv. akcelerovaného desktopu ;).

Z podobných programů mají někteří uživatelé obavy, např. z velkých systémových nároků, nebo přílišných zásahů do systému. Z osobní zkušenosti ale mohu potvrdit, že na jakémkoliv modernějším PC (tj. PC s Windows XP, grafickou kartou podporující nejlépe DirectX 9, CPU nad 1GHz – lépe alespoň 1,5GHz – a alespoň 512MB RAM) byste neměli zaznamenat žádný výkonnostní propad – zejména pak právě díky enginu, pracujícímu s akcelerací pomocí GPU. Rovněž žádné zásahy do systému jsem nezaznamenal – program lze kdykoliv snadno odinstalovat, bez nějakých následků na systému. Ostatně nejlepší bude, pokud si některé z jeho možnosti vyzkoušíte na vlastním PC – dostupná je totiž samozřejmě i trial verze. Plnou funkčnost však získáte jen zakoupením plné verze programu.

Existují i jiné alternativy k Window Blinds, např. program Style XP. Osobně však považuji WindowBlinds, potažmo Object Desktop za nejpropracovanější.

Pokud tedy uvažujete o Windows Vista hlavně kvůli jejímu novému vzhledu a prostředí Aero, pak je možná na čase si ještě rozvážit investici do nového systému a případného upgrade hardwaru. Za necelých dvacet dolarů (což je jistě menší investice, než nákup nového systému a případně hardwaru) si totiž můžete dopřát velmi podobné grafické zážitky, včetně urychlování prostředí pomocí grafické karty – podobně jako ve skutečném Aeru. Navíc si budete moci vybrat z mnoha témat vzhledu inspirovaných např. vzhledem Mac OS X a podobně ;). Pokud se budeme bavit o tématu vzhledu Windows Vista, pak bych doporučil téma Windows Vista od uživatele 6205 na serveru DeviantART.com. To si nehraje na něco, co není a nepřidává např. do Start menu nefunkční vyhledávací panel, ale skinuje jen ty prvky, které jsou normálně použitelné i na XP. Bohužel v současnosti je již toto téma vzhledu nedostupné (alespoň jsem jej již nenašel), takže zkuste pohledat někde na internetu. Dostupné je ale stále téma, které bylo základem pro téma od uživatele 6205 a totiž téma od uživatele jemaho. Toto však již trpí" právě přílišnou dokonalostí :), tj. přidává do skinu i nefunkční prvky (např. vyhledávácí pole do Start menu) za účelem co možná největší věrohodnosti. Nalezl jsem však také Vista téma od uživatele filipefmle, které by mělo právě z tématu od 6205 vycházet. Můžete jej tedy vyzkoušet ;).

Ale nejen Aerem a Vistou živ je člověk…

Flip 3D, rotující kostka, Expose,… aneb Eye-Candy efekty napříč systémy pro Windows XP zadarmo i za tolárky

Flip 3D – přepínání oken jako ve Vistě, Expose – funkce z MacOS X, nebo rotující kostka s virtuálními plochami známá z Linuxových systémů. To vše můžete mít – a povětšinou opět zcela zdarma – i na Windows XP. Jistě – technicky to možná není docela to samé, ale po vizuální stránce můžete být spokojeni. Jak dostat podobné, a někdy i užitečné, efekty do svých Windows XP? Jednoduše ;).

O jednoduchém 2D přepínání aplikací s náhledem oken aplikací se myslím není ani třeba příliš zmiňovat. Využít můžete například Alt-Tab Replacement PowerToy, dostupný na XP PowerToys" stránkách Microsoftu, nebo program TaskSwitchXP, s většími možnostmi nastavení. Na zmíněných stránkách Microsoftu je rovněž dostupný např. jednoduchý manažer čtyř virtuálních ploch. Tento má však velmi málo možností. Podívejme se raději na nějaké ty modernější 3D vymoženosti :).

Máte-li zájem o čtyři virtuální plochy a chcete je přepínat podobně, jako to v Linuxových systémech umožňuje Beryl/Compiz-Fusion – tj. ona známá rotující kostka s virtuálními plochami (doporučuji např. toto nebo toto video na YouTube), pak by vás mohl zajímat program Yod’m 3D (v akci např. na tomto videu). Tento freeware můžete najít na internetu ve starší verzi, díky níž si můžete snadno spustit čtyři virtuální pracovní plochy – každou např. s jiným wallpaperem, možností přetahování oken z jedné plochy na druhou, atd. Program ani nevyžaduje instalaci – stačí jej spustit, takže doporučuji vyzkoušet ;). Nejnovější verze, s více možnostmi nastavení a možností provozovat až šest virtuálních pracovních ploch, je již šířena jako shareware pod jménem DeskSpace a najít ji můžete na webu OtakuSoftware.

Ostatně u OtakuSoftware se můžeme zastavit ještě jednou, protože tato společnost nabízí i další užitečný program – TopDesk. Tento program vám umožní využívat na Windows XP funkce Flip3D a Expose, tj. přepínání oken aplikací v 3D náhledu jako ve Vistě, nebo zobrazení všech oken zmenšených vedle sebe na jedné ploše, jako to umožňuje Mac OS X. Bohužel si tento program zcela nerozumí s nainstalovanými WindowBlinds. Funguje sice správně a spolehlivě, ale v 3D náhledu nezobrazuje průhledný rám okna, nýbrž jen jeho obsah. Tímto problémem ale budou trpět zřejmě i ostatní programy – člověk zkrátka nemůže mít na XP všechno :).

Pokud máte zájem o Flip3D, ale nechce se vám platit, pak i vy máte možnost. Vyzkoušet můžete program WinFlip. I ten patří mezi ty, jež nemusíte instalovat a stačí jej pouze rozbalit a spustit. Program ke svému běhu vyžaduje přítomnost DirectX 9.0c, pomocí něhož probíhá (samozřejmě opět akcelerované) vykreslování 3D náhledu oken. Tento program jsem neměl možnost na Windows XP s WindowBlinds vyzkoušet, takže nevím, zda-li trpí podobným problémem, jako výše uváděný TopDesk. Pokud bude mít někdo ze čtenářů zkušenost, tak nechť se prosím vyjádří v diskusi. Více o programu si mů

Komentáře

Sdílet článek

4 komentáře u „Windows XP 2008: Stále v plné síle III.

  1. dadajax

    Když jsi minule psal, že se další článek bude týkat úpravy vzhledu, myslel jsem, že se mě to týkat nebude. Ale jak jsem to tak přečetl, tak mě celkem zaujaly ty virtuální plochy, tedy hlavně proto, že se nemusí instalovat :) Vyzkouším a uvidím, díky za tip

  2. Přemek V.

    Není zač :)Není zač. Tajně jsem doufal, že si v článku najde každý z obou \“táborů\“, tj. z příznivců i odpůrců ladění vzhledu, to svoje a jak je vidět, tak se to podařilo a mé včerejší večerní sepisování a hledání všech odkazů mělo smysl :).

  3. Přemek V.

    Co se vrací?Ahoj Jindro. Nějak jsem z tvého příspěvku nepochopil, co se vrací, kam, k čemu, nebo o co vůbec jde. Zkus to napsat trochu podrobněji, protože takhle vážně netuším \“která bije\“… ;).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..