Je tady květen a i v něm proběhlo pár osobních událostí, o nichž bych rád reportoval zde na blogu a zachoval je tak sám sobě, i vám všem, v digitální paměti celosvětové sítě.
Nebudu se rozepisovat o grilování u nás doma – bylo to fajn, ale jistě jich proběhne letos ještě celkem dost ;). Napíšu raději toliko, že v neděli čtvrtého května mě navštívil kamarád Standa, s nímž jsme nejprve zajeli něco vyřídit do místní školy (na níž mám v podstatě jen příjemné vzpomínky) a následně si poseděli spolu s mojí babičkou a Štůrem u nás na zahradě, kde mě Standa pozval, abych s ním přijel oslavit jeho svátek, který měl následující středu 7. května. Ve středu jsem ale bohužel neměl dostatek času a tak jsme se se Standou domluvili, že přijedu v pátek, nebo o víkendu.
V průběhu celého týdne jsem pak pracoval na zprovoznění nového" PC, které jsem sestavil ze starších dílů svého a Štůrova počítače. Chyběla mi jen síťová karta a rovněž použitá základní deska nebyla nic moc", kvůli problémům s integrovaným diskovým řadičem. Ale fungovalo to a to je hlavní :).
V krátkosti – CPU Duron 750MHz, čipset VIA KT133, 128MB RAM (později jsem našel ještě dalších 128MB, takže se konfigurace rozšířila na slušných" 256MB), grafická karta Nvidia FX5200 a 60GB disk Western Digital. Na této konfiguraci jsem zprovoznil systém Xubuntu 8.04, který jsem posléze (po přidání další RAM) upgradoval" na běžné Ubuntu 8.04.
V pátek 9. května jsem z práce šel přímo domů (oklikou ještě přes obchod, kde jsem koupil něco k napití pro Standu k svátku :)), abych se před osmnáctou hodinou vydal do Sokolova a z něj pak do Habartova za Standou, jeho manželkou Jitkou a synem Péťou. Společně jsme pak grilovali, bavili se a slavili Standův svátek až do noci a samozřejmě se nevynechali ani témata z oblasti IT. Druhý den mi pak Standa, mezi svými nepoužitými díly stavebnice zvané PC, našel novou desku, síťovou kartu i chladič pro procesor, který dobře padne na již mírně obroušený" socket procesoru. Ráno po společné snídani mě pak ještě Standa odvezl do Sokolova, neboť to měli s rodinou při cestě za babičkou a já jsem měl v Sokolově ještě naplánovaný program.
Po příjezdu jsem se prvně zastavil U Kláštera a čekal na kamaráda Martina, s nímž jsem se domlouval na tom, že mu přijdu něco málo nastavit na jeho počítači. Martin dorazil asi za hodinku a tak jsme ještě chvíli poseděli a pak se vydali k Martinovi. Krátké nastavování PC se nakonec protáhlo asi na čtyři hodiny, protože aktualizací, instalací, odinstalací a restartů bylo potřeba poněkud více :).
Když se blížila pátá hodina, přemýšlel jsem, zda se vydat cestou na autobus, nebo zda se ještě někde zastavím na něco dobrého. Nakonec zvítězila druhá možnost a tak jsem si zašel ještě k Havranovi a dal si tam skvělý kuřecí řízek s opečenými brambory, sýrem a oblohou. Vážně jsem si pochutnal a tak jsem s plným žaludkem jel domů až v 18:20. Cestou jsem se ale ještě rozhodl navštívit Štůra a tak jsem domů přišel až někdy kolem jedenácté hodiny večerní. Tento víkend tak byl skutečně vydařený a bohatý na události.
Druhý den, tj. v neděli 11. května jsem se znovu pustil do přestavby PC. Použil jsem novou" desku MSI s čipsetem KT266A od Standy a svůj CPU Duron 800MHz, kterým jsem nahradil Štůrův Duron 750MHz. Problém ale vyvstal u pamětí, protože nová deska je stavěná pro paměti DDR, zatímco já měl k dispozici staré dobré" SDRAM. Naštěstí jsem doma nalezl i paměti DDR a to dokonce hned celý 1GB. Šlo o paměti, které jsem kdysi koupil, ale na mé desce mi na nominální frekvenci 400MHz i na nižší 333MHz chybovali a reklamace mi bohužel nebyla uznána. Řekl jsem si, že to s nimi tedy zkusím a že na frekvenci 266MHz by snad jít mohli. A také že ano. Rázem se mi tedy podařilo postavit v celku moderní počítač, kde největším omezením je jen onen Duron na 800MHz, což je už na dnešní dobu přeci jen trochu slabší výkon. Bohužel můj Athlon 2500+ s jádrem Barton, který mám též k dispozici, není na této desce podporován, protože maximální možný je Athlon 1900+.
Linux samozřejmě výměnu hardwaru pod sebou přežil bez úhony a spolu se síťovou kartou od Standy se z počítače může stát plnohodnotná a bezpečná internetová stanice. Až je škoda k takovému PC připojovat starý 15′ monitor :). Prozatím jsem si ale nové" PC ponechal na své pokusy s Linuxem, kde jsem zatím stále nepřišel na to, jak udržet v provozu akcelerované prostředí Compiz-Fusion. Akcelerované prostředí sice funguje, ale bohužel při změnách nastavení padá. Vyřeším to asi klasickou linuxáckou" cestou – zkusím jinou distribuci :). Na druhou stranu je třeba pochválit Linux za to, že podobné efekty – ba lepší, než ve Vistě, nebo OS X – zvládá zprovoznit i na mnohem starším hardwaru, než jaký vyžadují nové systémy od Microsoftu na to, aby se vůbec daly solidně používat :). I proto jsem volil na tento starší hardware raději Linux, i když možná udělám dualboot s Windows XP.
No a v krátkosti ještě k právě uplynulému týdnu:
Děkuji všem přátelům, spolužákům a známým, kteří mi blahopřáli k mému svátku, který jsem oslavil v pátek 16. května. Díky a doufám, že se všichni zase brzy sejdeme a dáme řeč.