První týden po dovolené mám pomalu za sebou a zatím jsem si nechával trochu času na aklimatizaci – proto bylo momentálně příspěvků na blogu poskrovnu. Je tedy čas začít rekapitulovat mé dovolenkové zážitky a hned jeden z prvních se týká IT. Vista na mém PC mi totiž uchystala hned z počátku mého dovolenkování zajímavé zážitky :).
Můj systém – jindy povětšinou plně stabilní – mi totiž přichystal nečekané dovolenkové rozptýlení hned v neděli 6. července. Ptáte se jaké? No přeci nechvalně známou modrou obrazovku smrti – BSOD. No stane se, řeknete si v případě Windows, byť vám vrtá hlavou proč. Jenže když restartujete PC a hned po zalogování se to stane znovu a znovu a znovu, tak už máte opravdu nervy z toho, co se to zase v systému za vašimi zády děje.
V neděli večer už jsem to nehodlal řešit a tak jsem se k problému vrátil až v následujících dnech. V normálním režimu jsem se systémem nehnul a tak jsem se přihlásil v nouzovém režimu a studoval logy, jenže kloudného výsledku jsem se nedobral. Prověřil jsem systém kompletnímu antivirovému a antimallwarovému testu, ale nic jsem nenašel. Postupným testováním jsem ale přišel na to, že problém bude mít zřejmě nějakou souvislost se sítí, jelikož problém se projevil i v nouzovém řežimu s podporou sítě – jen režim bez její podpory byl stabilní.
Pomocí skvělého prográmku Autoruns s dílny Sysinternals (dnes již součást Microsoftu) jsem vypnul služby, jež mohli mít se sítí souvislost – odinstaloval jsem LogMeIn a zakázal službu hamachi stejnojmenného programu, který využívám k supportu PC mých známých. LogMeIn byl ovšem by default zakázaný a rovněž hamachi jsem po startu systému neměl nastaveno na automatické spouštění, takže mi uniká, jak by zmíněné služby mohli s BSOD souviset, zvláště, pokud dosud bylo vše v pořádku. Každopádně – věřte nevěřte – zakázání služeb, povolení služeb a několik dalších restartů Vistu asi zázrakem opravilo, protože najednou vše fungovalo jak má – i se spuštěním sítě a dokonce i v normálním režimu. Od té doby systém šlape zase jako hodinky a já si jen říkám, cože vlastně bylo příčinou oněch BSOD, protože identifikovat se mi ji nepodařilo.
Mohu jen spekulovat o nějakém síťovém útoku ve vnitřní síti mého poskytovatele, který pošel přes router a dokázal obejít Windows Firewall ve Vistě, nebo o nějaké nepodařené aktualizaci, ovšem skutečná příčina mi není známa.
Každopádně systém již opět jede jakoby nic a ani důkladné proskenování aktualizovanými anti* nástroji nic neprokázalo, takže jsem se tím přestal zabývat. Prostě a jednoduše si někdy říkám, že si Windows v mém PC žijí vlastním životem… :).
Takovýto problém jsem s Vistou prozatím neměl, ale nějaké ty kravinky s předchozími verzemi Windows už jsem také musel řešit. Například po přesunu z letního na zimní čas mi přestala nabíhat XPéčka. Po pár restartech jsem se do nich ale přece jen dostal a všude na mě blikaly varovné kontrolky, že je rok 2999 a platnost Windows již vypršela. Tak jsem datum spravil a vše bylo opět v pořádku. Zdravím Microsoft. :-)
Tento problém som mal už dávnejšie, ale nezistil som v čom bola chyba. Preinštaloval som Vistu a všetko išlo tak ako má. :-)
ReinstalaceJá se reinstalacím systému snažím vyhýbat jako čert kříži :). Vždy se snažím pátrat po příčině, čtu logy, atd., protože reinstalace je sice možná mnohdy jednodušší cesta, ovšem nic člověku nedá. Místo toho, pokud člověk pátrá po příčině, tak se mu ji většinou podaří nalézt (což zrovna není tento případ :)) a člověk se tak může ponaučit pro příště a zase se něco o systému dozví, případně prohloubí zkušenosti a znalosti.Jednou jsem byl už v koncích a myslel jsem, že ten systém už opravu přeinstaluji (to bylo ještě na XP), ale nakonec jsem vytrval a pak jsem – shodou náhod – přišel na to, že příčina podivného chování byla… ano – mezi židlí a klávesnicí. Cosi jsem v systému nastavil, zapomněl na to, jenže ono se to pak spouštělo po každém bootu a nikoliv jen jednou, jak jsem předpokládal. Stačilo to vypnout a bylo po problému :).