Úvaha: Lze použít netbook jako hlavní počítač?

Možná máte doma nějaký starší a ne příliš výkonný počítač, který byste rádi vyměnili za nějaký novější. Trápí vás ale finanční otázka. Rádi cestujete a chtěli byste mít svůj počítač stále u sebe, ovšem řešení v podobě koupě domácího počítače a notebooku je pro vás nevyhovující, stejně tak jako koupě velkého notebooku s malou výdrží běhu na baterie. Co teď?

V tomto článku bych vám rád ukázal, že ideálním řešením v této situaci může být koupě netbooku za pár tisíc. Navzdory všeobecným tvrzením, které říkají, že netbook se jako hlavní domací počítač určitě nehodí, jsem totiž poněkud jiného názoru. Vše je totiž jen otázkou požadavků uživatele a jeho možností. Pojďmě si je představit.

Hned na začátku je třeba říci, že pokud je člověk hardcore hráčem nejnovějších počítačových 3D her, pak pro něj netbook opravdu není to pravé řešení. Stejně tak, pokud na svém počítači editujete domácí video, nebo dokonce stříháte a upravujete filmy v HD rozlišení, není netbook vhodnou investicí pro hlavní nasazení. Ani programátorům nebude netbook jako hlavní počítač vyhovovat.

Položme si ale otázku. Kolik procent ze všech uživatelů počítačů asi připadá na hardcore hráče, nebo náruživé střihače videa a programátory? Osobně se domnívám, že budou v menšině. Navíc pro časté hraní nových titulů se dnes mnohem více hodí konzole typu Xbox 360, jelikož během celé své životnosti (která se počítá na roky) po vás nebude vyžadovat neustále investice do upgradu hardware a software vybavení, jen kvůli možnosti si zahrát.

Výkon současných počítačů dostačuje na většinu běžných aplikací již řadu let. Jistě, může zde být rozdíl v rychlosti zpracování, ovšem na druhou stranu – např. fotografie se editovali na počítačích již před deseti lety, takže to není tak, že by málo výkonný dnešní počítač toto neumožnoval. Umožňuje – jen ne možná tak rychle, jako současné výkonnové špičky. Stále ovšem rychleji, než ony deset (a méně) let staré počítače.

Pokud se zeptáme většiny běžných domácích uživatelů, co od počítače vyžadují, pak se setkáme s relativně malou množinou funkcí (pokud odmyslíme ono hraní her, editaci videa, případně programování). Bude to přípojení k internetu, možnost poslechu hudby a sledování videa, komunikace s přáteli a kolegy prostřednictvím IM, nebo e-mailu, prohlížení fotografií a případně jejich nenáročná editace a samozřejmě provoz nějakých těch kancelářských aplikací. Toho všeho je s přehledem schopen jakýkoliv dnes běžný netbook na platformě Intel Atom.

Ostatně ono ani to hraní her není netbooku úplně zapovězeno. Pokud totiž nehrajete nejnovější hry, ale vystačíte si s hrami o několik let staršími (a často lepšími než jsou ty současné), pak nebudete mít potíže si zahrát ani na netbooku. Sám jsem např. na svém EeePC 901 již vyzkoušel starší hry jako Unreal Tournament, Medal Of Honor, nebo Call Of Duty a všechny fungují na integrované Intel grafice naprosoto bez problémů.

Pořízení netbooku má navíc jednu ohromnou výhodu, pakliže jste již vlastnili počítač a máte-li tedy dostupné další periferie. Netbook totiž velmi snadno připojíte ke klasickému monitoru (zvládne i FullHD zobrazení), klávesnici a myši, takže vůbec nejste omezeni jen na malou klávesnici a displej svého zařízení. Oproti klasickému počítači pak máte tu výhodu, že netbook ráno velmi snadno odpojíte od periferií a můžete si jej okamžitě vzít kamkoliv sebou – dlouhá výdrž na baterie u netbooku vám zajistí pohodlné a přitom skladné mobilní použití, přičemž u sebe budete stále mít všechny své aplikace a data. Stále se přitom bavíme o investici v řádu několika málo tisíc korun.

Je pochopitelné, že pro takovéto použití se hodí spíše netbook vybavený klasickým pevným diskem s větší kapacitou, jelikož kapacity SSD disků zatím v netboocích nedosahují takových hotnot, jakou nabídnou právě klasické disky. Samozřejmě je zde i možnost připojení externího disku přes USB, ale to již omezuje mobilitu takového řešení. Je tedy lepší mít v netbooku větší disk již v základu a případný externí disk používat pouze doma jako úložistě pro multimédia a zálohování.

Snad jedinou další investicí, kterou budete muset ke svému netbooku připočítat, je investice do externí vypalovací DVD mechaniky. Netbook totiž vzhledem ke svým rozměrům obvykle žádnou takovou mechanikou nedisponuje, takže budete-li chtít přehrávat např. DVD filmy, či zálohovat nějaká data na CD/DVD média, tak se bez externí mechaniky neobejdete. Ani externí mechanika však není nějakou ruinující investicí, jelikož se dá pořídit za částky začínající lehce nad tisíci korunami.

Jak vidíte, tak netbook se dá velmi dobře použít jako hlavní domácí počítač za předpokladu, že již disponujete potřebnými periferiemi a tudíž do nich nemusíte investovat. To co bylo řečeno o netboocích však platí i pro levné a relativně málo výkonné klasické notebooky. Zde je jejich omezení spíše v menší mobilitě a kratší výdrži na baterie, nežli v případě netbooků. Odměnou nám však může být o něco vyšší výkon, jež se však postupem času mezi levnými notebooky a netbooky stírá. Přitom celková investice nemusí přesáhnout hranici deseti tisíc korun.

Co myslíte – vystačili byste s netbookem jako s hlavním domacím počítačem, nebo jsou vaše nároky přeci jen vyšší a požadujete vždy jen to nejvýkonnější na trhu? Domníváte se, že využíváte svůj počítač naplno, nebo by pro většinu vámi používaných aplikací stačil i mnohem starší počítač, případně právě netbook? Své názory můžete vyjádřit v komentářích pod článkem ;).

Komentáře

Sdílet článek

7 komentářů u „Úvaha: Lze použít netbook jako hlavní počítač?

  1. dadajax

    Netbook jako hlavní počítač si představit umím, zvlášť když se k tomu připojí monitor, klávesnice a myš, tak bych řekl že většině uživatelů by taková sestava bohatě stačila. Mě by ale výkon netbooku hodně omezoval, proto jsem si nakonec koupil klasický notebook, který mi plně nahradil stolní PC :)

  2. Huncut

    Neumím :)Netbook jako hlavní počítač je pro mě až příliš mnoho kompromisů. S netbookem jde sice všechno, ale nic pořádně. Myslím že dnes i za 2 tisíce sežene člověk na inzerát výkonější stolní počítač, případně pokud potřebuje cestovat, za více peněz klasický notebook, jejichž nabídka je dnes tak široká, že si podle svých nároků vybere snad každý.Pro mě hrají roli takové věci, jako velká pohodlná klávesnice se standardním rozložením, kvalitní monitor na kterém budou fotky vypadat tak jak mají a hodně prostoru na pevném disku. A samozřejmě výkon. Práce na PC mi vydělává peníze, proto nejsem ochoten ke kompromisům ať už v ergonomii nebo ve výkonu. A proto mám desktop i notebook.Netbook vnímám spíš jako alternativu (doplněk) pro někoho, kdo opravdu řeší každý gram, protože je pořád v pohybu, nepotřebuje řešit výkon a hledá něco levného. Ale moc si nedokážu představit, že bych na něm upravoval fotky nebo sledoval film v počtu více než jeden divák :)

  3. Přemek V.

    Jak jsem napsal – netbook se dá použít jako plnohodnotný hlavní počítač po připojení dalších periferií (pokud není potřeba nejvyšší výkon). Bez nich je samozřejmě vhodný pouze jako mobilní řešení.

  4. Dash

    Osobně si dělám zálusk na Asus EeePC T101H, ovšem pouze jako na pracovní nástroj. Navíc nesouhlasím, že by si programátor nevystačil s netbookem. USB porty to má, klávesnici také a na provoz textového editoru by měl Atom stačit víc než dobře.

  5. Přemek V.

    Netbook pro programátora[4] Tak pokud jde o provoz textového editoru, pak samozřejmě i programátor si může přijít na své. Ale myslím, že pokud bych uvažoval o provozu např. Visual Studia, tak nebude netbook to pravé, natož pak na kompilaci výsledných kódů :).

  6. Dash

    [5] Visual Studio by na netbooku fungovat mělo, kompilování by se hold provádělo v noci na nabíječce. :D Chtěl jsem tím říct, že ne všechno programování vyžaduje high-end. Mne osobně se týká zejména PHP a ASM, takže si skutečně vystačím s textovým editorem.

  7. Přemek V.

    VS na netbooku[6] Fungovat by mělo a při použití většího rozlišení na externím monitoru by mohlo být jistě i využitelné, ale ty kompilace na nabíječce… :).Každopádně máš pravdu, že ne všechno programování vyžaduje high-end a např. ono PHP a podobně si opravdu vystačí s relativním málem. Já měl samozřejmě na mysli programování nějakých větších a rozsáhlejších aplikací a projektů, kde se o netbooku jako o primárním stroji skutečně nevyplatí uvažovat.Každopádně z Tvé odpovědi plyne, že netbook se dá v opravdu velkém množství případů používat jako primární stroj (s patřičnými periferiemi zlepšujícími ergonomii pro domácí použití), takže dnes již opravdu nejde ani tak o hrubý výpočetní výkon, jakožto o mobilitu a úspornost jak v oblasti energií, tak v oblasti financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..