Doba tabletová

Je zajímavé sledovat, jak se v průběhu času mění naše priority, potřeby a zařízení, jež nám tyto potřeby umí uspokojit. Zatímco před pár lety jsme zažili boom tzv. netbooků, neboli malých nevýkonných notebooků s Linuxem, nebo Windows XP, jež sloužili primárně k připojení na internet, nebo k nenáročné práci s kancelářským software, dnes jejich úkol plně převzali mobily a tablety. Lehké ohlédnutí do historie a mé osobní zkušenosti s novým tabletem a jeho využitelností přináším v tomto článku…

Ohlédnutí do minulosti

Kdysi jsem vlastnil pouze desktop, k němuž jsem později dokoupil právě netbook v podobě zařízení Asus EeePC 901. Sloužil dobře. Na tehdejší dobu měl nadstandardní výdrž baterie okolo až sedmi hodin, byl relativně malý a lehký, takže nebyl problém si jej vzít kamkoliv s sebou a pracovat třeba na nových článcích na blog v mé oblíbené restauraci U Kláštera v Sokolově J.

V restauraci U Kláštera s EeePC 901

V restauraci U Kláštera s EeePC 901

Později jsem začal mít poněkud vyšší nároky na výkon a pořídil si notebook, který měl být kompromisem mezi přenosností a výkonem. Nakonec jsem si koupil notebook Lenovo ThinkPad Edge E130. Původně byl plánován jako doplněk k desktopu, který nahradí právě EeePC, jenže doba pokročila a výkon tohoto jedenáctipalcového „drobečka“ se ve většině úloh vyrovnal mému staršímu desktopu a z přenosného počítače se stal můj primární PC. Po pravdě – od té doby už k desktopu usednu málokdy a i tento článek vzniká venku na zahradě právě na Lenovu. Funkci přenosného zařízení navíc v té době už dokázal prakticky plně nahradit mobil. Ne tedy co do produktivní práce, nicméně k interakci na sociálních sítích, pohybu na internetu, atd. mi skvěle sloužili mobilní telefony se systémem Windows Phone.

Majitelem tabletu

Android šel vždy tak nějak kolem mě, a když se MS chystal uvést na trh Windows 8, říkal jsem si, že nová dotyková zařízení s tímto systémem budou jistě skvělá. Měl jsem i příležitost si jich pár osahat v praxi a ono milované i nenáviděné dlaždicové „Metro“ (na nějž já byl už zvyklý z WP) mi na nich přišlo skvělé. Vždy jsem si ale říkal, že tablet je věc zbytná, že jako přenosné zařízení dobře poslouží mobil a doma mám přece každý notebook/PC, takže tablet vlastně není potřeba. To samé jsem si říkal ještě před pár dny, když jsem jeden tablet s Windows 8.1 kupoval jako dárek. A díky té příležitosti si ho osahat a pohrát si s ním pořádně, jsem věděl, že to zařízení sice zbytné vskutku je, ale že jej opravdu chci. O pár dnů později jsem si tedy sám z obchodu www.pipo.cz objednal svůj vlastní osmipalcový tablet Pipo W2F se systémem Windows 8.1. A tady jsou mé postřehy…

Seženete i lacinější tablety s Windows, ale do 1GB RAM a 16GB úložiště opravdu nedoporučuji nikomu jít. Na Windows je to prostě málo, a pokud chcete tablet s Windows opravdu alespoň trochu normálně používat a ne jen řešit zaplněné úložiště a nedostatek paměti, rozhodně si připlaťte alespoň za ony 2GB RAM a 32GB úložiště – rozdíl v použitelnosti bude značný.

Použitelnost

Samozřejmě i v případě tohoto tabletu jde o základní model se čtyřjádrovým Atomem Bay Trail, který rozhodně nedisponuje nijak oslnivým výkonem, nicméně na běžnou práci, sledování FullHD videí, hraní jednoduchých her, atd. velmi dobře poslouží. A přiznejme si popravdě – většině lidí výkon tohoto procesoru bude dostačovat na veškerou činnost, kterou na PC provádějí.

V době kdy „frčeli“ netbooky jsem v článku spekuloval o tom, zda se dá takový netbook použít i jako plnohodnotný systém. Pravdou bylo, že tehdejšímu nenáročnému uživateli mohl klidně dostačovat. Nicméně jen nároky samotného webu vzrostli natolik, že první generace Atomů je dnes prakticky nevyužitelná, zatímco dnešní čtyřjádrový Atom Bay Trail je už dostatečně dimenzován i na pár let do budoucna, pokud tedy po něm nebude chtít zpracování velkých fotek, videí, nebo akceleraci 4K. Na veškerou běžnou činnost je zkrátka v pohodě použitelný.

Nahradí klidně i desktop

Tablet Pipo W2F

Tablet Pipo W2F

Výhodou tabletu Pipo W2F a jemu podobných je jistě fakt, že disponuje už v základu OTG redukcí z mikro USB na klasický USB konektor a rovněž výstupem mikro HDMI. Pokud byste tedy chtěli, nic vám nebrání používat tento tablet třeba jako desktop. Snadno připojíte USB HUB pro myš, klávesnici, případně externí flash/disk, zapojíte výstup do většího monitoru, či TV a můžete pohodlně pracovat třeba právě v kancelářských programech MS Office. Součástí je i roční předplatné balíčku Office 365, jejichž součástí je třeba 1TB (do budoucna neomezeně) prostoru v cloudovém úložišti OneDrive, nebo 60 minut volání přes Skype, takže nejste v ničem omezeni.

Dají se na trhu najít i minipočítače prakticky shodných parametrů, nicméně pokud už doma nějaký ten monitor, klávesnici a další příslušenství máte, můžete v pohodě uvažovat jen o tabletu za necelých pět tisíc s tím, že vám tento dokáže nahradit kompletní počítač a po odpojení od periferií poslouží jako přenosný lehký tablet s pohodlným ovládáním (Metro na tabletu je vskutku velmi odladěné a návykové prostředí ;)). Jedinou nevýhodou tak bude nemožnost současného napájení tabletu a připojení periferií přes USB, neboť jediný konektor mikro USB na zařízení slouží jak pro nabíjení, tak pro periferie. I tady ale lze uvažovat o připojení bezdrátového setu klávesnice s myší a externího disku přes Wi-Fi, což už je však trochu naivní, byť realizovatelná představa.

Srovnání s dobou minulou

Zřejmě málokdo bude tablet skutečně využívat jako plnohodnotný počítač. Co se mi však na tom líbí je fakt, že to skutečně jde a že dnes za necelých pět tisíc koupíte zařízení, které vám ten počítač dokáže opravdu plnohodnotně nahradit na 90% úkonů, které běžný uživatel s počítačem dělá. Je úžasné, jak ceny počítačů klesli a přitom stoupl výkon, že i ta nejlacinější zařízení dnes zvládnou to, na co byste před pár lety potřebovali pomalu nějaký nadupaný Workstation.

Jak už jsem napsal: Máte-li doma PC/notebook a v kapse dobrý smartphone (nejlépe s Windows Phone ;)), tak je tablet zařízení které nepotřebujete. V čem jsem ale já osobně ocenil jeho výhody?

Skutečné výhody tabletu

Výhodou je třeba fakt, že přečíst si třeba zprávy, RSS a jiné zdroje je prostě pohodlnější na tabletu, nežli na notebooku u nejž tak jako tak musíte někde sedět, nebo na mobilu, který zase nedisponuje tak velkým displejem. Já popravdě nepotřebuji telefon obřích rozměrů a nějakých pět palců displeje je asi tak maximum co jsem ochoten u telefonu tolerovat. Na stranu druhou, když jste doma v pohodlí někde v křesle, je fajn vzít do ruky právě ten osmipalcový tablet a pohodlně si přečíst novinky, shlédnout pár internetových videí, olajkovat pár statusů a zase tablet odložit. Je to zbytné, ale je to pohodlné. A o tom vlastně celé to „tabletování“ je.

Výhled budoucnosti

Jaký je můj výhled? Osobně se těším na to, co do tohoto konceptu přinesou Windows 10. Zda moc „nepokazí“ zážitek s perfektního „Metra“ na tabletech a současně zda dokáží sjednotit prostředí na klasickém desktopu, jak se to s W8.x úplně nepodařilo. Co se mi ale zatím z prezentací Windows 10 líbilo nejvíce, byl onen koncept počítače v mobilu, díky prostředí Continuum. To je něco, co už očekávám několik let a co možná s Windows 10 začne konečně dávat smysl. S normálním Smartphonem s Windows 10 pak totiž bude moci udělat přesně to samé, co jsem tu teď popisoval přes pár řádky s tabletem. Jednoduše připojíte mobil bez/drátově k monitoru, klávesnici a myši a budete moci používat všechny nové Universal Apps na velké ploše monitoru v oknech, tak jakoby se jednalo o klasický počítač… I výkon telefonů je dnes takový, že zvládají to co před pár lety velké počítače, takže pokud pro vaše využití bude ten výkon dostatečný, můžete si tak vlastně celou svoji Workstation nosit pohodlně v kapse. A díky cloudu nebudete muset ani řešit prostor na vnitřním úložišti…

Přes všechny možné problémy a rizika musím přiznat, že se na tuhle dobu skutečně těším a že je pro mě jako pro technologického fanouška radostí sledovat, jak se technologie, o nichž se před pár lety pouze snilo a pak opatrně mluvilo stylem coby kdyby, uvádějí v průběhu let do reality. A ještě zajímavější je fakt, že všechny tyto věci se zrodili jako pouhá myšlenka, jako nápad, který se posléze stal inspirací k tomu najít cestu, jak jej realizovat. V technologiích opravdu platí – duch se stává hmotou… ;).

Komentáře

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..